Výměnek

21.08.2019 00:06

Výměnek

Výměnek

Výhodou výměnku je, že osoba zavázaná z výměnku je povinna výměnkáři nad rámec toho, co si ujednají ve smlouvě o výměnku, poskytovat pomoc v nemoci, úrazu a jiné nouzi. Výhodou výměnku je rovněž právo výměnkáře na náhradní bydlení při zkáze stavby.

  • Výměnek se vrátil do občanského práva s účinností nového občanského zákoníku. Slovo je odvozeným tvarem utvořeným ze slovesa "vymínit si", v tomto případě vymínit si určité požitky, úkony a práva sloužící k zaopatření.
  • V případě, kdy rodiče nebo jeden z nich převádějí nemovitost na své dítě nebo vnouče, které v nemovitosti také žije, můžeme do smlouva o převodu nemovitosti doplnit i smlouvu o výměnku.  
  • Obsahem výměnku bývá nejčastěji vymezení práva bydlet v dané nemovitosti. Může to být například výnos z úrody, ve formě naturální nebo finanční, péče v nemoci, možnost užívat osobní auto nabyvatele nemovitosti, poskytovat stravu, vymezení části pozemku na vlastní hospodaření a podobně.
  • Bude-li se se smlouvou o výměnku převádět vlastnické právo k nemovitosti, vyžaduje zákon pro takové jednání písemnou formu. Stejně tak bude-li výměnek jako celek zřízen ve formě reálného břemene, či bude-li se skládat z důchodu na dobu života či na dobu delší než 5 let. Výměnek zřízený jako reálné břemeno se zapisuje do katastru nemovitostí.
  • Plnění poskytovaná v rámci výměnku (například část úrody, finanční příspěvek apod.) podléhají zdanění. Příjem z výměnku tak musí být oceněn a následně zdaněn.
  • Výhodou je, že v zákoně je zakotvena povinnost postarat se o výměnkáře tehdy, když není zdravotně schopen postarat se sám. Smlouva o výměnku je tak vhodný prostředek, jak se lze nechat ve stáří zajistit jinou osobou.

Makléř měsíce

Mgr. Jitka Eben El Hadj

Makléř měsíce prosinec 2020

Pobočka

Praha

Tel. +420 777 131 223

Přidej se do týmu makléřů

RSSRSS

Aktuality

01. 12. 2020

Co je realitní zprostředkování?

Zákon považuje za realitní zprostředkování vždy vyhledání toho, kdo má zájem o uzavření realitní smlouvy se zájemcem, přičemž tato činnost zahrnuje zpravidla: a) poskytnutí inzertní služby (pouhá inzerce nebude sama o sobě považována za realitní zprostředkování, ledaže by byla spojena s provizí), b) posouzení stavu nemovité věci a zpracování návrhu nabídkové ceny, ...

Reference

Prima reality reference – prodej bytu 2+kk v Luberci, makléřka Ing. Petra Štromová

S prací makléřky pí Štromové jsme byli velmi spokojeni. Na začátku jsme byli mile překvapeni kvalitní prezentací bytu na internetu, kdy fotky byly velmi hezké. Při všech jednání jsme se dokázali na všem domluvit a domluvené vždy i platilo. Což v dnešní době nebývá zvykem.

 

Zobrazit podrobnosti