Výměnek

21.08.2019 00:06

Výměnek

Výměnek

Výhodou výměnku je, že osoba zavázaná z výměnku je povinna výměnkáři nad rámec toho, co si ujednají ve smlouvě o výměnku, poskytovat pomoc v nemoci, úrazu a jiné nouzi. Výhodou výměnku je rovněž právo výměnkáře na náhradní bydlení při zkáze stavby.

  • Výměnek se vrátil do občanského práva s účinností nového občanského zákoníku. Slovo je odvozeným tvarem utvořeným ze slovesa "vymínit si", v tomto případě vymínit si určité požitky, úkony a práva sloužící k zaopatření.
  • V případě, kdy rodiče nebo jeden z nich převádějí nemovitost na své dítě nebo vnouče, které v nemovitosti také žije, můžeme do smlouva o převodu nemovitosti doplnit i smlouvu o výměnku.  
  • Obsahem výměnku bývá nejčastěji vymezení práva bydlet v dané nemovitosti. Může to být například výnos z úrody, ve formě naturální nebo finanční, péče v nemoci, možnost užívat osobní auto nabyvatele nemovitosti, poskytovat stravu, vymezení části pozemku na vlastní hospodaření a podobně.
  • Bude-li se se smlouvou o výměnku převádět vlastnické právo k nemovitosti, vyžaduje zákon pro takové jednání písemnou formu. Stejně tak bude-li výměnek jako celek zřízen ve formě reálného břemene, či bude-li se skládat z důchodu na dobu života či na dobu delší než 5 let. Výměnek zřízený jako reálné břemeno se zapisuje do katastru nemovitostí.
  • Plnění poskytovaná v rámci výměnku (například část úrody, finanční příspěvek apod.) podléhají zdanění. Příjem z výměnku tak musí být oceněn a následně zdaněn.
  • Výhodou je, že v zákoně je zakotvena povinnost postarat se o výměnkáře tehdy, když není zdravotně schopen postarat se sám. Smlouva o výměnku je tak vhodný prostředek, jak se lze nechat ve stáří zajistit jinou osobou.

Makléř měsíce

Mgr. Jitka Eben El Hadj

Makléř měsíce květen 2020

Pobočka

Praha

 +420 777 131 223

Přidej se do týmu makléřů

RSSRSS

Aktuality

20. 12. 2019

Zákon o realitním zprostředkování

Podnikat jako realitní zprostředkovatel půjde nově pouze s živností vázanou (“Realitní zprostředkování”).  Zájemci o toto živnostenské oprávnění budou muset doložit odbornost a kvalifikaci. Na splnění této povinnosti budou mít makléři 6 měsíců od účinnosti zákona. Ministerstvo pro místní rozvoj navíc povede seznam realitních zprostředkovatelů, kde si bude moci veřejnost existenci živnostenského oprávnění u makléřů ověřit.

Reference

Prima reality reference – prodej bytu v Malenovicích, makléřka Iva Trúchla

Paní Ivu Trúchlu jsme zvolili díky předchozí kladné zkušenosti, byla pro nás jasnou volbou pro své pracovní nasazení, vstřícnost, ochotu, rychlost v komunikaci a pohotovost při řešení vzniklých nečekaných situací. Vše řeší s ochotou a nad rámec jejích služeb. Je ve všech směrech spolehlivá. Paní Trúchla je profesionál s lidským přístupem. Bylo nám ctí s ní spolupracovat. Vřele doporučujeme.

Zobrazit podrobnosti